jedwabno.com
  • #1
  • #2
  • #3
  • #4
  • #5
  • #6
  • #7

TRASY ROWEROWE
na terenie Gminy Jedwabno



Gmina Jedwabno stanowi doskonałe miejsce do spędzenia aktywnego wypoczynku. Jedną z rozrywek mogą być wycieczki rowerowe. Niestety ścieżka rowerowa z prawdziwego zdarzenia jest tylko jedna, na trasie Jedwabno - Dłużek. Ale mimo to jest wiele dróg, po których możemy poruszać się rowerem. Razem z koleżankami postanowiłyśmy przetestować owe szlaki i tak powstały 4 plany tras, które doskonale nadają się do podróży rowerem, a które prezentujemy poniżej.



Legenda: Kolor czerwony - Szlak rowerowy

TRASA: JEDWABNO - NARTY
Długość: 4 km

Opis trasy:
1. Trasa rowerowa rozpoczyna się w miejscowości Jedwabno. Z Jedwabna należy się kierować drogą na Pasym (nr 157) po czym skręcić w prawo. W pierwszym etapie trasy mijamy Zespół Szkół i Gimnazjum, do której już od pokoleń uczęszczają mieszkańcy gminy Jedwabno. W Gimnazjum w Jedwabnie uczy się 193 uczniów.
2. Trasa rowerowa wiedzie przez piękne pola usłane makami, chabrami, a także zbożem. Jednak i tu dotarła cywilizacja, bo po między pięknymi jabłoniami i gruszami powstają już murowane małe domki. Trasa ta ma wiele skrzyżowań i ścieżek w bok. Niedługo za murowanymi domkami jest pierwsza droga w prawo. Droga ta nie należy do ścieżki rowerowej lecz wiedzie do wieży obserwacyjno-pożarniczej. Warto na chwilę skręcić w prawo i wejść na wieżę, by podziwiać choć przez chwilę piękne widoki Jedwabna i okolic (na mapie wieża zaznaczona jest znakiem X). Szlak tej ścieżki rowerowej wiedzie między jabłoniami, gruszami i śliwami. W porze lata, gdy owoce są dojrzałe można je skosztować, gdyż są wolne od zanieczyszczeń.
3. Przy drodze można spotkać różne rodzaje grzybów (np. prawdziwki, podgrzybki, osaki). Trasa jest dość trudna, jest dużo górek i dołków, które stanowią nie lada wyzwanie. Dojeżdżamy do skrzyżowania, skręcamy w lewo. Widać tu panoramę miejscowości Burdąg. Szlak ten dostarcza wielu pozytywnych doznań i ukazuje piękno tutejszych krajobrazów.
4. Podążając dalej znów napotykamy skrzyżowanie, skręcamy w prawo. Przez pewien odcinek drogi jest wiele rozstajów dróg cały czas trzymamy się prawej strony. Po prawej stronie znajduje się zarośnięte małe oczko wodne, które jest wodopojem dla zwierząt leśnych. Łąki które zazwyczaj tworzą zbiorowisko trawy, ziół, roślin motylkowych tu mają zupełnie inny charakter, stają się wizytówką tej ścieżki, obrazem ukazującym bogactwo natury. Wiosną można tu obserwować gody żurawi.
5. Dojeżdżamy do Ośrodka Wypoczynkowego "Zacisze", który położony jest nad pięknym jeziorem Świętajno. Można tu odpocząć, zjeść ciepły posiłek lub schłodzić się w jeziorze. "Zacisze" jest idealnym miejscem wypoczynku dla całej rodziny.

Z "Zacisza" są dwie drogi powrotu do Jedwabna :
1. Wracamy tą sama trasą i ponownie podziwiamy piękno natury.
2. Kierujemy się do głównej szosy Narty - Jedwabno, skręcamy w prawo, jedziemy odcinkiem 4 km. i jesteśmy w Jedwabnie.




Legenda: Kolor czerwony - Szlak rowerowy

TRASA: JEDWABNO - DŁUŻEK - BINDUGA (jezioro Dłużek)
Długość: 8 km. (w jedną stronę)

Binduga to miejsce nad rzeką, kanałem lub jeziorem, służące do składowania i przygotowania drewna do spławu. W dawnych czasach formowano tu się tratwy lub wiązki drewna przeznaczonego do spławu. W gminie Jedwabno miejsce takie znajdowało się nad jeziorem Dłużek. Binduga czyli wzniesienie położone w lesie nad brzegiem jeziora obecnie leży na terenie rezerwatu. Na teren w jej pobliżu nie można dojechać samochodem, ale stanowi ona doskonały cel dla wycieczek rowerowych. Niesamowity widok, który możemy zaobserwować przebywając w tym miejscu, ukazuje samo piękno Mazur. Las i jezioro - dwa najważniejsze elementy przyrody mazurskiej. Widzimy wysokie i strome brzegi, w większości otoczone lasem. Binduga jest miejscem, w którym możemy miło spędzić czas z rodziną czy przyjaciółmi. Należy jednocześnie pamiętać, że jest to teren rezerwatu więc cisza i spokój będą nieodłącznym kompanem naszej podróży.

Opis trasy:
1. W miejscowości Jedwabno kierujemy się na trasę do Olsztyna. Pierwsze 4 kilometry będą prowadziły ścieżką rowerową wiodącą od Jedwabna do Dłużka. Po drodze mijamy kilka tablic informacyjnych o życiu lasu i jego mieszkańców, o ochronie lasu. Na trasie poznajemy bogactwo zbiorowisk leśnych, zróżnicowaną florę i faunę i nieodłącznie towarzyszące ptactwo.
2. Po przejechaniu całej trasy znajdujemy się na początku miejscowości Dłużek. Jest to wioska turystyczna położona nad jeziorem o tej samej nazwie, o powierzchni 233,8 ha. W miejscowości występuje duża liczba domków letniskowych oraz pole namiotowe (200 miejsc) położone nad brzegiem tego jeziora. W miejscowości znajduje się sklep spożywczo - przemysłowy oraz lokal gastronomiczny. Miejscowość tętni życiem w sezonie letnim oraz jesiennym. Jezioro Dłużek jest jednym z najpiękniejszych jezior na terenie gminy Jedwabno. Jeśli ktoś szuka prawdziwie mazurskiego klimatu, ciszy i spokoju w czasie wypoczynku to powinien wybrać właśnie to miejsce.
3. Nasz szlak rowerowy biegnie teraz przez całą miejscowość. Jedziemy jezdnią, więc należy zachować ostrożność, gdyż trasa ta jest dosyć ruchliwa. Mijamy po prawej stronie jezioro Dłużek. Po wyjechaniu z wioski ukazują się nam dęby rosnące po obu stronach ulicy. Jest to "Aleja Dębowa", która jest pomnikiem przyrody.
4. Po przejechaniu 2 km. dojeżdżamy do miejscowości nazywanej Starym Dłużkeim. Duży budynek stojący po lewej stronie ulicy to miejsce, gdzie kiedyś znajdowała się szkoła. Obecnie mieszczą się tam mieszkania prywatne.
5. Jedziemy dalej dojeżdżając do mostku pod którym przepływa struga. Zaraz za rzeczką skręcamy w drogę w prawo. Droga ta nazywana jest "Drewnianą Drogą". Kierujemy się cały czas prosto wzdłuż linii jeziora. Mijamy dzikie plaże i dojeżdżamy do szlabanu, który mówi nam, że rozpoczyna się tu teren rezerwatu. Cel naszej wycieczki jest kilka kroków dalej za szlabanem. Idziemy pod górkę i oto wyłania nam się miejsce, gdzie możemy miło spędzić czas.
6. Tą samą trasą wracamy do Jedwabna.




Legenda: Kolor czerwony - Szlak rowerowy

TRASA: NARTY - BURDĄG
Długość: 4 km

Opis trasy:
Ścieżka rowerowa rozpoczyna się w miejscowości Narty. Jest tu niepowtarzalny teren leśny otaczający jezioro Świętajno. Trasa tej ścieżki rowerowej to niezwykle piękna kraina. Krajobraz jest bardzo urozmaicony wzniesienia, równiny, pola i lasy po prostu budzą podziw.
Narty: to miejscowość położona na wzgórzach morenowych nad bardzo czystym jeziorem Świętajno (Narty). Wokół leśne tereny pełne grzybów i jagód. Czyste powietrze spokój i cisza pozwalają na pełny relaks i wypoczynek. Goście mają możliwość profesjonalnej nauki nurkowania, windsurfingu i jazdy konnej w okolicznych ośrodkach wypoczynkowych.
1. Na początku Nart, od strony Jedwabna, skręca się w lewo kierując się pod dość stromą górkę. Na szczycie góry po prawej stronie mijamy Ośrodek Wypoczynkowy "Zacisze". "Zacisze" oferuje szeroką bazę noclegową złożoną z domków turystycznych o różnym standardzie. Ośrodek posiada pole campingowe, wyposażenie rekreacyjne (boiska do koszykówki, siatkówki itp.), wypożyczalnię sprzętu wodnego.
Dojeżdżamy do rozstaju dróg, jedziemy prosto. Cały czas kierujemy się drogą główną, utwardzoną, dość szeroką. Po prawej stronie mijamy domki, a po lewej znajdują się piękne łąki. Mijamy ten krótki odcinek cywilizacji i wjeżdżamy w las.
2. Następna część trasy wiedzie przez lasy. Dominują tu drzewa iglaste, ale występują także klony i brzozy. Droga jest w dobrym stanie, trasa jest o tyle łatwa iż jedziemy ciągle z górki, więc pokonujemy te odcinki bez wysiłku. Kompleksy leśne są ostoją zwierzyny łownej i chronionej, a także ok. 200 gatunków ptaków, które swoim śpiewem zagłuszają leśną ciszę. W lesie grzyby mienią się w przepięknej scenerii złotych liści, a błękitne przylaszczki, omszałe sasanki i białe zawilce wabią w leśne ostępy.
3. Dojeżdżamy do skrzyżowania i skręcamy w lewo. Tu żegnamy las, ale za to witamy łąki, które urzekają bogactwem dzikich ptaków, wyjątkową florą i fauną oraz malowniczym krajobrazem. W odpowiedniej porze można tu spotkać całe rodziny pracujące przy zbożu. Gdy przejedziemy kilka metrów napotykamy jezioro. Od tego momentu droga prowadzi cały czas brzegiem jeziora Burdąg. Jezioro to ma 43,27 ha i jest ostoją wielu gatunków ptaków. W trzcinach słychać szelest poruszających się w gniazdach piskląt. Dalej jadąc brzegiem jeziora po lewej stronie mijamy plantacje kukurydzy i dojeżdżamy do asfaltu i miejscowości Burdąg.
Burdąg: miejscowość położona jest ok. 6km. na północ od Jedwabna, przy drodze Jedwabno - Pasym. Burdąg ma charakter wsi chłopskiej. Zachowało się tu pięć chałup drewnianych reszta zabudowy głównie murowana. Miejscowość liczy 349 mieszkańców.
4. Z Burdąga skręcamy w lewo - na Jedwabno lub wracamy tą sama trasą do Nart.




Legenda: Kolor czerwony - Szlak rowerowy

TRASA: JEDWABNO - LIPNIKI - MAŁSZEWO - BURDĄG - JEDWABNO
Długość: 11 km.

Opis trasy:
Jedenastokilometrowy szlak rozpoczyna się w miejscowości Jedwabno. Jest to niewątpliwie atrakcyjna oferta dla turystów, aktywnie spędzających urlop a także dla mieszkańców naszej gminy. Trasa jest nieco trudna ze względu na sporą długość i różne rodzaje nawierzchni.
1. Początek trasy wiedzie drogą utwardzona, dlatego też małe dzieci pokonają ją bez przeszkód. Wyjeżdżając z Jedwabna skręcamy na prawo ul. Olsztyńską w kierunku zachodnim. Początkowo droga jest dość uczęszczana ale po przejechaniu ok. 1,5 kilometra podążając dalej skręcamy w prawo na leśna drogę prowadzącą do miejscowości Lipniki. Korzystając z uroku jazdy rowerem wśród sosen, świerków i brzóz, chłoniemy przyjemny chłód i półcień, słuchamy darmowego ptasiego koncertu, las serwuje nam na deser poziomki, maliny i jagody, mamy możliwość obserwacji małych mieszkańców lasu, jego skarbów i tajemnic. Droga utworzona z płyt betonowych doprowadza nas do wsi Lipniki.
Lipniki to miejscowość położona ok. 2 km od drogi Jedwabno - Olsztyn. Wioska jest typowym przykładem dawnej PGR'owskiej miejscowości. Znajduje się tam sklep spożywczo - przemysłowy oraz zamknięty cmentarz ewangelicki.
Odcinek tej trasy można potraktować jako pierwszy etap wycieczki.
2. Po przekroczeniu granicy wsi kierujemy swe pojazdy na prawo betonową drogą jadąc cały czas lasem. Po pokonaniu ponad 2 km. na rozwidleniu dróg skręcamy w lewo (w prawo droga prowadząca do miejscowości Burdąg). Po pokonaniu ok. 300 m. odbijamy w prawo, cały czas prosto, aż dotrzemy do drogi asfaltowej, skręcamy w prawo przejeżdżając koło turystycznej miejscowości Małszewo na lewo od drogi.
Małszewoto wieś położona 6 km. na północ od Jedwabna, nad brzegiem jeziora Małszewskiego. Zabudowa rozciągnięta jest wzdłuż linii brzegowej jeziora. Zachowane chałupy drewniane z XIX wieku i drewniana karczma z XVIII wieku po renowacji, złożona z dwóch przylegających do siebie budynków (karczmy i stajni). W sąsiedztwie karczmy, nad strumieniem, drewniany młyn wodny, nieopodal którego znajduje się zabytkowa lipa - pomnik przyrody. Na południowym krańcu wsi znajdują się stawy rybne oraz siedziba Jachtklubu - ośrodka szkoleniowo- wypoczynkowego. Na północnym krańcu osiedle domów, domków i budek letniskowych.
W ten oto sposób mamy za sobą drugi etap trasy.
3. Podążając dalej po utwardzonej nawierzchni po lewej stronie mijamy jezioro Małszewskie ciągnące się wzdłuż naszej trasy. Położenie trasy sprawia, że widoki krajobrazu na pewno zostaną w naszej pamięci. Po przejechaniu 2 km. skręcamy w lewo wjeżdżając do miejscowości Burdąg.
Burdąg to wieś położona 4 km na północ od Jedwabna, przy drodze Pasym - Jedwabno, na przesmyku miedzy jeziorami Małszewskim i Burdąg. Zabudowa wsi głównie murowana z pojedynczymi drewnianymi chałupami. Nad obu jeziorami liczne domy letniskowe. Budynek szkoły z lat 20-tych XX wieku i kapliczka przydrożna z początku XX wieku, gospodarstwo agroturystyczne "Tadaj i Janina", Ośrodek Wypoczynkowy Instytutu Farmaceutycznego.
Kiedy już znajdziemy się w miejscowości kilka metrów dalej skręcamy w prawo koło przystanku PKS naprzeciwko którego znajduje się sklep spożywczo - przemysłowy. Jadąc dalej po prawej stronie na północny - zachód od wsi jeziora Małszewskiego i na południowy - wschód od wsi jeziora Burdąg znajduje się bar, restauracja, karczma "Jagienka", gdzie można zjeść posiłek. Wyjeżdżając z miejscowości po lewej mamy okazję ujrzeć po lewej piękne widoki na jezioro Burdąg wdzięczne do uwiecznienia na pamiątkowej fotografii. Za wsią w kierunku Jedwabna po prawej stronie znajduje się dawny cmentarz ewangelicki z zabytkowymi i współczesnymi nagrobkami. Niedaleko od cmentarza po tej samej stronie drogi znajdują się ślady bunkra. Zakończyliśmy trzeci etap naszej wycieczki przed nami ostatni czwarty etap do zakończenia wycieczki szlakiem rowerowym.
4. Dalsza część trasy będzie się odbywa aż do końca po drodze asfaltowej. 1,5 km za Burdągiem po lewej stronie będziemy przejeżdżać koło koloni Burdąg nazywanej potocznie Cyrkiem, gdzie znajdowała się kiedyś ferma drobiu. Za lasem również po lewej stronie jest okazja do zobaczenia hodowli owiec. Do zakończenia naszej wycieczki pozostało już tylko 1,5 km i dotrzemy do końcówki naszej wyprawy rowerowej czyli miejscowości Jedwabno, w której rozpoczynaliśmy naszą trasę.



Opracowanie tras:
Izabela Męzińska
Małgorzata Grzegorczyk
Izabela Zapadka




Szlaki Turystyczne PDF





POZDROWIENIA


Warning: mysql_connect(): No such file or directory in /home/jedwabno/public_html/inne/pozdrowienia_zobacz.php on line 2
No such file or directory